Fikk du ikke med deg webinaret om ventilasjon i skytehaller? Frykt ikke, du kan se opptaket her på Gode idrettsanlegg!
NTNU har hvert år flere studenter som jobber med ulike oppgaver innen idrettsanlegg. I den anledning ønsker vi å dele kunnskapen fra flere av disse oppgavene gjennom webinarer. I løpet av våren 2026 har bachelorstudentene Henning Holmsberg Johansen og Markus Øverås arbeidet med bacheloroppgaven sin innenfor VVS-teknikk, hvor de har sett på ventilasjon i skytehaller. Gode ventilasjonsstrategier er viktig for utøvernes helse og prestasjonsevne. I dette webinaret tok Henning, sammen med medveileder Ole Smedegård fra NTNU Senter for idrettsanlegg og teknologi (SIAT), oss igjennom oppgavens mest sentrale funn, og ga et innblikk i hvordan de har benyttet CFD-modulen i IDA ICE.
Om webinaret
Webinaret åpner med en introduksjon til simuleringsmetoder for ventilasjon fra Ole Smedegård. Deretter presenterte Henning Johansen funnene fra bacheloroppaven. Studentene har undersøkt hvordan ulike ventilasjonsstrategier påvirker luftstrømning og partikkeltransport i skytehaller, med fokus på helserisiko og optimalisering av ventilasjonsløsninger.
Webinaret er aktuelt for alle som jobber med skytehaller eller med ventilasjon i idrettsanlegg. Del gjerne webinaret videre!
Varighet: 40min
NB: Webinaret er tekstet på norsk. Vi anbefaler fullskjerm ved bruk av tekstingsfunksjonen slik at teksten ikke overlapper presentasjonen. Du kan skru av og på teksting ved å trykke på CC i videospilleren og velge "default".
Hold deg oppdatert!
Det er ikke alltid lett å holde oversikt over når gode webinarer holdes og når nytt innhold publiseres. Ved å følge @godeidrettsanlegg på instagram vil du få en liten heads up på når neste webinar finner sted. Dersom du ønsker å holde deg regelmessig oppdatert på hva som publiseres på nettsiden anbefaler vi også vårt nyhetsbrev som sendes ut månedlig. Her får du en oppsummering av månedens viktigste saker.