Logoen til NFF

Hva sier spillerne om alternative kunstgressbaner?

Rapport fra Norges Fotballforbund

Fra 2031 vil gummigranulat ikke lenger være tillatt som ifyll i nye kunstgressbaner. Det gjør det særlig viktig å utforske alternative løsninger – og hvordan disse oppleves av spillerne. Norges Fotballforbund har derfor gjennomført en analyse av spilleropplevelsen på kunstgressbaner med alternative ifyll.

Kunstgress og alternativt ifyll 

Alle kunstgressbaner som skiftes ut etter 2031, vil få et annet ifyll enn det tradisjonelle gummigranulatet.

Det gjør det viktig å sikre at kvaliteten på de nye banene holder et høyt nivå. Norges Fotballforbund har derfor gjennomført en analyse av spilleropplevelsen blant fotballspillere som benytter kunstgressbaner med alternative ifyll.

Analysen omfatter 17 kunstgressbaner fra ulike deler av landet, med forskjellige typer ifyll. Flere norske baner har allerede tatt i bruk nye løsninger. Blant ifyllstypene som er prøvd ut, finner vi blant annet sand, furu, kork og kokos. I denne analysen er følgende typer undersøkt:

  • Treflis 
  • Kork 
  • Furu 
  • Kork / kokos 
  • Sand 
  • Ingen fyll

Glatte og harde baner er negativt for spilleropplevelsen 

NFF har samlet inn tilbakemelding fra spillere og satt dette opp mot tekniske målinger fra banene. De tekniske måligene er standardiserte tester fra FIFA, og kan si mye om kvaliteten på banene.

Dette sammen med opplevelser samlet inn fra spillere har blitt satt opp mot hverandre, og resultert i et innblikk i hva som påvirker opplevelsen til spillerne og hva som er viktig i videre arbeid. 

Det er spesielt tre parametere som man ser påvirker hvordan en bane burde vurderes, viser analysene: 

  • Grep i retningsendringer 
  • Opplevd hardhet 
  • Smerter eller ubehag under spill 

Baner som oppleves som glatte, harde eller som gir ubehag får lavere score fra spillerne. 

Finnes ikke en løsning som passer alle 

Funnene fra analysen viser at det ikke finnes et ifyll som er bedre enn et annet. 

De tekniske målingene viser ikke det hele bildet av hvordan banen oppleves å spille på, og vil ikke alene kunne si noe om hvordan spillerne kommer til å oppleve kunstgressbanen. Det er derfor vanskelig å kunne peke på en løsning som er best. 

Drift og vedlikehold av banene

Det ble hentet inn informasjon fra spillerne flere ganger gjennom sesongen, og det viser seg at enkelte spilleegenskaper blir forverret med gjennom sesongen. En mulig forklaring på dette kan være komprimering og slitasje. Drift og vedlikehold er derfor essensielt for å kunne opprettholde god nok kvalitet av banen over tid. 

NFFs videre arbeid 

Dette arbeidet inngår i et større nasjonalt test- og utviklingsarbeid for alternative kunstgressbaner hos NFF. 

Her er målet å bygge et godt og bredt kunnskapsgrunnlag, basert på tekniske målinger og erfaringer fra spillerne. 

Rapporten er analysert på et begrenset datagrunnlag og bør ses i lyset av dette, og gir ikke et godt nok grunnlag for valg av ifyllstype. Så bastante konklusjoner rundt kan man ikke trekke fra denne analysen. Det er likevel interessant å se på hva spillerne selv sier.